Намагаючись у міру сил розвіяти туман українофобської пропаганди, часто доводиться стикатися з досить наївними твердженнями про те, що "України ніколи не було" до певної дати (до польського повстання 1863 року, виникнення ген. штабу Австрійської імперії у 1867 році та українізації 1924 року), або не було українців. Українців можна бобачити тут:
*Василь Андрійович Тропінін (1776 - 1857 р.). Українці на картинах видатного російського портретиста.
Але ми знайшли цьому вагоме протиріччя - це лише невеличка підбірка з великої кількості полотен, що написані видантними живописцями, які містять у своїй назві хоронім Україна та похідні від нього.
Сподіваємося, що назви цих картин та дати їх створення не залишають жодних сумнівів щодо того, що Україна і українці давні самоназви нашої країни та народу. І звісно, жоден генштаб до їх виникнення не причетний. Бо як відомо політика це одне, а от мистецтво - зовсім інше. Приємного перегляду:)
Подаємо коротку біографію авторів для тих, хто не вловив всю значущість ситуації, назви картин на мові оригіналу.

Іван Іванович Соколов - народився 1823 року в Астрахані, в сім'ї дрібного чиновника. Навчався в Академії мистецтв (1846-1834) у AT Маркова. З 1857 р. - академік, з 1860 р. - професор. Писав жанрові картини, часто на українському матеріалі ("Збір вишні в поміщицькому саду на Україні", 1858, ГТГ; "Повернення з ярмарку», 1859, Київський музей українського мистецтва). Найбільш соціально гострим його твором є картина "Проводи в місто парубків, призначених у рекрути" (1860). Працював в області малюнка та акварелі, в 1861 р. зробив ряд малюнків для журналу "Мальовнича Україна", видаваного Л.М. Жемчужниковим.
Окрім картин, писаних олійними фарбами, виробляв прекрасні акварелі; всі його твори, що відрізняються оригінальністю, прочувствованія і смаком виконання, купувалися любителями живопису раніше, ніж були закінчені. З 1860 р. обдарований художник перестав бути зі своїми роботами на виставках і майже зовсім закинув пензлі і фарби....
Останні роки жив у Харкові. Його роботи є також в державному російському музеї, музеях Н. Тагілу, Саратова, Твері, Сімферополя, Тбілісі.... Помер в Харкові 19 листопада у 1918 році.
Сбор вишни в помещичьем саду на Украине. 1858г.
Ночь на Ивана-Купалу. 1856г.
Свадьба. 1860
Свадьба. 1860
Проводы в город парубков, назначенных в рекруты конец 1860-х

Ярмарка на Украине

Украинский пейзаж с чумаками при луне 1869г.
Свадьба на Украине 1891г.
Олексій Кіндратович Саврасов (1830-1897) - російський художник-пейзажист, один з членів-засновників Товариства передвижників, автор хрестоматійного пейзажу «Грачі прилетіли».
Украинский пейзаж 1849г.
Сергій Іванович Васильковський (7 жовтня 1854, Ізюм, Харківська губернія - 8 жовтня 1917, що Харків) - український і російський живописець-пейзажист. Народився в місті Ізюмі Харківської губернії. Оточення, в якому ріс Васильковський, було благодатним середовищем для формування творчої особистості. Його дід був чумаком, з козацького роду, а батько - писарем. Можливо, саме він розкрив естетичну виразність каліграфічної лінії.
Украинская церковь начало ХХ
Весенний день на Украине
Украинский пейзаж
Казачий двор
Весенний день на Украине
Украинский пейзаж
Казачий двор
Архи́п Іва́нович Куї́нджі (15 (27) січня 1842 (за іншою версією — 1841) — 11 (24) липня 1910) — видатний український живописець-пейзажист грецького походження, педагог. Народився у місті Маріуполі в сім'ї бідного шевця-грека. Рано залишився без батьків і жив у великій бідності. Живопису навчався, в основному, самостійно. Деякий час займався в майстерні І. Айвазовського. В 1868 вчився в Петербурзькій Академії Мистецтв. З 1875 — член Товариства пересувних художніх виставок. Викладав у Петербурзькій Академії Мистецтв, з 1882 — професор, з 1893 — дійсний член Академії, а з 1894 — керівник художньої майстерні. В 1897 звільнений за підтримку студентських виступів.
Куїнджі був ініціатором створення Товариства художників (1909; пізніше — Товариства ім. А. Куїнджі), яке об'єднувало живописців-пейзажистів. Серед учнів Куїнджі — О. Борисов, К. Богаєвський, А. Рилов, В. Пурвіт та ін. Помер і похований в Петербурзі. Написав сповнені урочистості й оптимізму картини української природи, розкрив її поезію і красу.
Колористичні знахідки Куїнджі і ефекти освітлення в картинах дуже поціновував Врубель Михайло Олександрович, вважав його своїм вчителем в колориті.
Куїнджі був ініціатором створення Товариства художників (1909; пізніше — Товариства ім. А. Куїнджі), яке об'єднувало живописців-пейзажистів. Серед учнів Куїнджі — О. Борисов, К. Богаєвський, А. Рилов, В. Пурвіт та ін. Помер і похований в Петербурзі. Написав сповнені урочистості й оптимізму картини української природи, розкрив її поезію і красу.
Колористичні знахідки Куїнджі і ефекти освітлення в картинах дуже поціновував Врубель Михайло Олександрович, вважав його своїм вчителем в колориті.
Украина 1879г.
Украинская ночь 1876
Вечер на Украине 1878-1901гг.
Крачковский Йосиф Евстафович (1854, Варшава - 1914, Канедабія на озері Комо, Італія) - російський живописець-пейзажист, академік Академії мистецтв. Батько поета Дмитра Кленовського. Йосип Євстахійович Крачковський відноситься до тих художників, творчість яких, не досягаючи вершин образотворчого мистецтва, становить основу живописної системи. C 1871 почав відвідувати в якості вольнопріходяшего учня Імператорської академії мистецтв, головним його наставником був професор барон М. К. Клодт. Його перші пейзажі, дуже реалістично передавали привернули увагу художника фрагменти навколишньої природи ("Млин", 1875; "Річка Смедова в маєтку Д.В. Григоровича Дулебово Зарайського повіту Рязанської губернії", 1876), були написані під час навчання в Академії мистецтв у Петербурзі (1871-1880)...
Украинский вечер 1889
Волков Єфим Єфимович-народився в Санкт-Петербурзі в 1844 р. Помер у Петрограді в 1920 р. Навчався в Художній школі Товариства заохочення мистецтв і, як вільний слухач, в Академії Мистецтв. Жив і працював в основному в Петербурзі і його околицях, однак в 1879 р. разом з І.І. Шишкіним здійснив подорож до Криму. У 1888 р. здійснив поїздку по Туреччині, Сирії, Палестині, Єгипту і Греції. Працював також на Волзі, в улюбленому І.І.Левітаном містечку Плесо.Відомий не тільки як пейзажист, але і як ілюстратор. Був удостоєний звання академіка. Член товариства передвижників.
Украинский пейзаж с хатой
Киселев Александр Александрович Украинская хата 1883г.
Орловский Владимир Донатович Вид на Украине 1883г.
Орловский Владимир Донатович Украинский пейзаж с ветряной мельницей 1882г.
Каменев Лев Львович Украинский хутор в дубовом лесу 1862г.
Соколов Петр Петрович (1821-1899) Украинские паломницы в Палестине
Трутовский Константин Александрович (1826-1893) Украинская ночь
Крамской Иван Николаевич Портрет украинского писателя и художника Тараса Григорьевича Шевченко 1871г.
Васильев Федор Александрович (1850-1873) Девушка-украинка на старом кладбище 1863г.
Джерела:
5.http://www.world-art.ru/painting/painting.php?id=82
Деякі тексти перекладено з російської мови, тому можливі непомічені помилки, за які зазадалегідь просимо пробачення!
Деякі тексти перекладено з російської мови, тому можливі непомічені помилки, за які зазадалегідь просимо пробачення!
задум добрий. але потребує розширення. Українство багато представлене у музеях польщі, австрії, угорщини, можливо румунії. Окремі українці-мистці, (особливо 20-е ст) представлені у зібраннях світу (Архипенко, наприклад). Бажаю успіхів
ВідповістиВидалитиВарто подібні сторінки продублювати на вікімедії — загальна назва категорії — Ukraine in art (далі субкатегорії: за художниками, за країнами, за галереями, за періодом, за стилями тощо)
ВідповістиВидалити